fbpx

Základy feng shui, které může v kanceláři respektovat každý

Nemusíte být fanatici do čínské mytologie ani není potřeba, abyste za pomoci proutku hledali pozitivní proudy energie. Hlavní podstata učení feng shui (česky feng-šuej) stojí na naprosto logických a racionálních základech. Když je dodržíte při zařizování svých kanceláří, bude se u vás všem zaměstnancům lépe pracovat.

Pracovní stoly umisťujte co nejhlouběji do místnosti

Podle prvního pravidla feng shui by pracovní stoly v kanceláři měly být co nejdále od dveří. Cílem je, aby zaměstnanec od pracovního stolu viděl na dveře a zároveň měl co největší přehled o dění v místnosti. Pokud ze svého místa uvidí i na okno, o to lépe.

Naopak nepříjemné zaměstnancům je, pokud sedí zády ke dveřím, k oknu nebo k otevřené skříni či policím. Ideální je, když mají hned za zády zeď. Ta podle feng shui symbolizuje podporu: člověk sedící zády ke stěně se cítí sebejistěji, protože mu zezadu nehrozí žádné skryté nebezpečí.

Toto pravidlo nemusíte aplikovat pouze při zařizování kanceláře, ale využijete ho například i při schůzkách s klienty. Vždy klienta ve své kanceláři nebo v zasedací místnosti usaďte zády ke stěně, aby měl co nejlepší výhled do místnosti. Bude se pak cítit lépe a bezpečněji, což se odrazí i na jeho náladě při vyjednávání.

Při jednání v takové zasedačce posaďte klienta doprava a co nejblíže oknu, aby měl větší rozhled a viděl na dveře.

Kancelář ředitele patří dozadu

Dalším pravidlem se řiďte ve chvíli, kdy vybíráte kancelář pro manažera nebo ředitele – umístěte ji co nejdále od vstupních dveří do firmy. Ze zadní pozice má manažer přehled o všem důležitém, navíc každý den minimálně 2× projde celou firmou. I taková maličkost dokáže vylepšit vztahy mezi vedením a zaměstnanci.

Kdyby manažer seděl v některé z předních kanceláří, s velkou částí zaměstnanců se za celý den ani nepotká. Navíc pocitově nemá o firmě přehled, vše se děje za jeho zády. Vědomě o tom možná neví, ale na podvědomé úrovni cítí, že je něco v nepořádku. To se může negativně podepsat na jeho pracovních výkonech.

Nešetřete vodou ani zelení

Zkratka feng shui znamená v překladu vítr-voda. Není tedy překvapivé, že toto učení doporučuje, abyste v kanceláři měli vodu. Do větších prostor doporučuje fontánu nebo bazén, do menších akvárko s rybičkami. To je údajně symbolem úspěchu a bohatství. Pokud nic z toho není realizovatelné, kupte do firmy alespoň obrazy, na kterých je jezero nebo moře.

Pozitivní vliv na pracovní pohodu zaměstnanců má také zeleň. Čím více jí v kanceláři máte, tím lépe. O vlivu kancelářské zeleně na výkonnost lidí v kancelářích jsme psali v našem dřívějším článku.

Zeleň i vodu můžete nahradit obrazy nebo tapetami.

Méně barev, více světel

Pohodu na pracovišti určuje i to, jak vymalujete. O psychologii barev v kanceláři už jsme psali, podle feng shui nicméně platí, že byste v jedné místnosti měli mít maximálně tři barvy. Z toho jednu dominantní a dvě okrajové.

Důležité je také osvětlení. Feng shui doporučuje umístit do kanceláře spíše více menších světel než jeden velký lustr, který osvětluje celou místnost. Blízkost světelného zdroje je totiž pro zaměstnance podvědomě příjemná. Těm, co v práci zůstávají dlouho do večera, klidně pořiďte i stolní nebo nástěnnou lampu.

Pravidel pro zařízení kanceláří podle feng shui existují desítky a je na každém, která z nich si vybere. Některá doporučení mohou působit trošku bláznivě, jiná ale mají naprosto racionální základ. Byla by proto škoda, kdybyste se jim vyhýbali.

Návrhy a realizace pohodlných kanceláří jsou naším posláním. Pokud s tím potřebujete pomoct, kdykoliv nám dejte vědět.