fbpx

Rostliny v kanceláři potlačují stres, deprese i agresivitu a zvyšují produktivitu. Prokázáno

Ospalost, únava, bolest hlavy ze špatného vzduchu na pracovišti. Kdo se s takovými problémy aspoň jednou nesetkal, ať hodí kamenem. Vědci však zjistili, že na to existuje jednoduchý lék. Nevyrábí se, nedávkuje se. Prostě tady jen tak je. Všude kolem nás. Jsou to obyčejné rostliny. 

O biofílii jste možná neslyšeli, přitom vás ovlivňuje více, než si myslíte. Biofílie je pozitivní vztah k přírodě. Většinu z nás to k přírodě přirozeně táhne a potřebujeme se jí obklopovat (aspoň jednou za čas). Ovšem možností, kdy můžeme svou biofílii uspokojovat, neustále ubývá. Zejména lidé žijící ve městě se musejí denně prodírat spíše betonovou než zelenou džunglí. 

Nejvíce času, kdy jsme odtržení od přírody, trávíme v práci. V kanceláři, mezi čtyřmi zdmi, ve společnosti elektroniky, nábytku a dalších lidí. Určitě budete souhlasit, že to nezní jako popis ideálního prostředí. Chybí totiž něco, co je člověku přirozené a bez čeho se neobejde. 

Rostliny.

Proto se světovým trendem stává něco, čemu se ve říká biophillic design. Propojování kancelářských prostor s prvky přírody a s rostlinami. Zelené kanceláře jsou totiž zdravé kanceláře.

Biofilický design může zajít i do extrému v podobě celých „zelených” zdí | Zdroj: workdesign.com

Rostliny mají přímý pozitivní vliv na člověka a jeho organismus. A to nejen ze zdravotního hlediska. Studie ukazují, že dostatek zeleně na pracovišti může významně zvýšit produktivitu zaměstnanců. 

Co o rostlinách na pracovišti říkají studie

Pozitivní vliv rostlin v pracovním prostředí není žádnou novinkou. Už v roce 2010 vznikla studie na New University of Technology v Sydney. Podle ní po přidání zeleně do kanceláří u zaměstnanců:

 • o 37 % poklesly udávané napětí a úzkost,
 • o 58 % ubylo případů výskytu depresí,
 • skoro o polovinu méně bylo agresivity a nepřátelství mezi zaměstnanci,
 • a o třetinu méně často zaměstnanci pociťovali únavu.

O něco novější výzkum z roku 2015 – Human Spaces report – který se zabýval pracovním prostředím, však ukázal, že 58 % pracovníků (ze vzorku 7 600 lidí z 16 zemí) nemá na pracovišti rostliny. 

Přitom každý pátý zaměstnanec uvedl, že rostliny na pracovišti patří mezi největší priority, co se týče požadavků na pracovní prostor. Není divu, podle reportu ti, kteří rostliny na pracovišti mají, jsou o 15 % zdravější a vykazují o 6 % vyšší produktivitu. 

Další výzkum z roku 2014, který provedli na univerzitě v anglickém Exeteru, se také zaměřil na produktivitu práce. Výsledky dokázaly, že v obyčejném pracovním prostředí stačí trocha zeleně a produktivita zaměstnanců stoupne o 15 %. Stačila jedna rostlina na metr čtvereční a lidé vykazovali lepší skóre i v základních testech zaměřených například na paměť. 

„Důležité bylo, aby každý rostlinu viděl ze svého pracovního místa,” komentoval výzkumník Chris Knight. Potvrzuje se tak fakt, že zeleň na pracovišti nemá vliv jen na zdraví, ale také na psychiku člověka.

Kreativitě při rozmístění rostlin v kancelářích se meze nekladou | Zdroj: www.urbanplanters.co.uk

Pro rostliny mluví i neoddiskutovatelná fakta

Výzkumy vlivu rostlin v pracovním prostředí jsou jedna strana mince a vždy lze rozporovat velikost vzorku nebo použitou metodiku. Na druhé straně však stojí dva benefity, které rostliny nabízí za každých okolností. Bez diskuze. 

 • Rostliny čistí vzduch. Rostliny absorbují oxid uhličitý, sluneční záření a vodu a přetvářejí je na kyslík a energeticky bohaté organické sloučeniny, například sacharidy. V místnostech bez klimatizace mohou rostliny snížit objem oxidu uhličitého až o 25 %. Ze vzduchu však odstraňují i další látky jako benzen nebo formaldehyd.
 • Zeleň tlumí hluk. Zvuk se odráží od pevných překážek přímo a šíří se dál. Měkčí struktura rostlin a natočené listy ale mohou část tohoto hluku pohltit. Vhodně umístěné větší rostliny (například v rozích místnosti) mohou snížit hladinu hluku v rušných open space kancelářích až o 10 %. 

 

Které rostliny jsou pro vaše pracoviště nejlepší? 

Před výběrem rostlin zvažte především:

 • dostupnost denního světla na pracovišti,
 • možnost pravidelného zalévání,
 • velikost rostliny, aby nijak nepřekážela a nestínila.

A nakonec pár tipů na rostliny, které pomohou osvěžit vaši kancelář

 

 • Zelenec. O rostlinu s dlouhými, úzkými listy a bílými okraji se nemusíte moc starat, takže nějakou dobu vydrží, i když ji v pracovním shonu zapomenete zalévat.
 • Tchýnin jazyk. Ani tahle klasická pokojová rostlina není náročná na údržbu a je jedním z nejúčinnějších pohlcovačů jedů z ovzduší mezi rostlinami.
 • Lopatkovec. Skoro nezničitelné květině se bude dařit i v tmavých koutech vaší kanceláře.
 • Gerbera. Krásná květina s velkými barevnými květy, která se často používá do kytic existuje i v květináčové verzi. Kromě všech pozitivních účinků, o kterých jsme mluvili v článku, gerbery kancelářské prostory osvěží i na pohled. Dejte si však pozor na to, aby nikomu nevadila poměrně výrazná vůně kvetoucích gerber.
 • Šplhavice zlatá. Dokáže se obejít bez slunečního svitu i pravidelného zalévání. Šplhavice se svými velkými zelenozlatými listy navíc vypadá dobře v každé kanceláři.
 • Chrysalidokarpus nažloutlý. Máte rádi palmy? Rostlina, která je známá také pod latinským názvem Dypsis, vnese do vašich kanceláří trochu exotiky. Ale musíte se jí za to odvděčit pravidelnou péčí a dostatkem slunečních paprsků.
Potřebujete pomoct s rostlinami v kanceláři?
Nebo ji celou vybavit od základů?